بلاگ

تاریخچه جرثقیل های سقفی

یکی از جذابیت‌های استفاده از هر محصول و خدماتی، اطلاعات درباره تاریخچه آن است. دانستن تاریخچه جرثقیل های سقفی برای بسیاری از استاده کننگان و تولیدکنندگان این محصول می‌تواند جالب باشد.

شروع تاریخچه جرثقیل های سقفی

در دهه 1880 از  نوع دستی جرثقیل های متحرک استفاده می شد. در همین سالها طرح های پیچیده اتوماسیون توسط سازندگان آمریکایی و انگلیسی مورد آزمون قرار گرفت . در این طرح ها میل گاردنی در امتداد مسیر حرکت  از چندین کلالچ برای انتقال نیرو به کالسکه، پل و بالا بر استفاده می کرد. ج .اچ .وایتینگ موسس شرکت وایت اولین مدل جرثقیل سقفی وایت با سه موتور الکتریکی را در سال 1898 ساخت. در آغاز میزان سرعت و جابجایی پایین و ظرفیت حد اکثر 40 تن بود. طرح های جرثقیل هر 20 سال یکبار عوض شده‌اند. دهه 1880 ناظر بر جرثقیل های دستی، 1900 با نیروی محرک برق و یک موتور برای هر حرکت، 1920 برای  کلیه جرثقیل های سقفی و قطعات جرثقیل استاندارد های روشن تعریف شد ،1940 جعبه گیر بکسهای سر پوشیده و یاتاقان های استوانه ای استاندارد جرثقیل ها گردید و دهه 1960 تغییرا ت در شیوه کنترل که منجر به بهره برداری با حرکت های نرم تر ،جابجایی ایمن تر ،کنترل از راه دور و راهبرد های تازه ای از ایمنی برای محافظت از تجهیزات و کارکنان گردید، عملی شد.

اطلاعاتی بیشتر درباره جرثقیل های سقفی

از سرعت‌های پایین و ظرفیت های محدود سال های آغازین ، درحال حاضر مواجه با سرعت 200 فوت در دقیقه و سرعت پل ها به هزار فوت در دقیقه و ظرفیت بالا برها به 500 تن در هر قلاب رسیده است. هم سازندگان  و هم استفاده کنندگان جرثقیل هر دو در پیشرفت و توسعه جرثقیل سقفی سهیم بوده‌اند. مشارکت مهندسین صنایع فولاد که بر سرعت و ایمنی بیشتر، ظرفیت و استحکام بالاتر، تعمیرات آسان تر و قطعات استاندارد شده تکیه داشتند، بسیار بر جسته بود. در سال 1927 که صنایع متقاضی بهره‌وری بیشتر ،بهره‌برداری آسانتر و پوشیدگی جعبه دنده ها و ضد اصطکاک بودن یاتاقان های بدون نشت روغن بودند، شرکت  جرثقیل وایت نشان خود را با همین مشخصات معرفی کرد.

تاریخچه جرثقیل سقفی از دیروز تا امروز

تمایل به جابجایی دقیق و ظریف مواد به‌ویژه در صنایع ماشین سازی، تقاضا برای جرثقیل های با کنترل ساده تر که حرکت های دقیق توسط قلاب را در همه جهات بتوان با آن انجام داد ایجاد کرد. سازندگان جرثقیل و سازندگان موتور های الکتریکی کنترل تمامی حرکت های دقیق جرثقیل را ارتقا داده و بدلیل استفاده از تجهیزات ساده تر، هزینه تعمیرات را پایین آورده‌اند. بدین‌ترتیب تحولات زیادی در خطوط تولید ماشین سازی ها ، مونتاژ کاران ، فرایند بسته بندی کالا و گمرکات بوجود آمده است. کنترل از راه دور جرثقیل سامانه دیگری از فرایند تحقیق و توسعه از سوی  سازندگان و تامین کنندگان می باشد که اپراتوری جرثقیل‌های سقفی را آسان‌تر و ایمن‌تر کرده است.

اطلاعات طراحی و مهندسی برای ساخت و کار با جرثقیل

تاًلیف: اچ جی گرینر

ترجمه: اصغر فاطمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *